O zdobení vánočních stromků tradičně i netradičně

O zdobení vánočních stromků tradičně i netradičně

 

Zavřete oči a představte si magickou atmosféru Štědrého večera. Kolem vás sedí vaši blízcí, v pokoji voní jehličí, purpura a vánoční cukroví. Ve vzduchu visí napjaté očekávání především těch nejmenších. A uprostřed toho všeho stojí překrásně ozdobený vánoční strom. Dokážete si to bez něj představit? Kam byste dali všechny ty dárky? A hlavně na co byste pověsili vaše krásné vánoční ozdoby? Pojďme se podívat, odkud vlastně vzešla oblíbená tradice zdobení vánočního stromečku. A těšte se také na tipy, jak co nejlépe ozdobit stromek. Tradičně i netradičně.

 

Jak šel čas s vánočním stromečkem…

Asi už tušíte, že vánoční stromky neprovází lidstvo od počátku věků. Nicméně dávno před tím, než se stromky staly jedním z nejvýznamnějších symbolů Vánoc, si během zimy lidé nosili domů zelené větvičky z jehličnanů. Věřili, že když je zavěsí nad okna a dveře, ochrání zelené ratolesti domácnost před zlými duchy, černou magií, bídou a nemocemi. Zelená výzdoba měla v zimních měsících zajistit rodině zdraví, štěstí a prosperitu.

 

Kdo ale přišel se zdobením stromků, jak je známe dnes? Poněkud skromnější verze dnešních vánočních stromečků začali zdobit Němci v 16. století. A když se nepodařilo sehnat stromeček, ozdobili si hromadu dřeva poskládaného do tvaru jehlanu. Tradice rozsvícených svíček na stromcích také odstartovala v Německu a toto prvenství si údajně připisuje slavný kazatel a reformátor Martin Luther. Krása hvězdné oblohy mu učarovala natolik, že si chtěl stejnou podívanou zajistit i doma, a proto ozdobil stromeček svíčkami.

 

I v českých zemích se ovšem zdobili stromečky a větvičky, naši předci nejčastěji používali jablka, stuhy, ořechy a další podobné ozdoby. První moderní stromeček se objevil počátkem 19. století v Praze a tento trend postupně pronikal do bohatých městských domácností. Na venkov se vánoční stromeček dostal se zpožděním v druhé polovině 19. století, kde ho vesničané často zavěšovali i ke stropu, aby v malých světnicích nezabíral tolik místa.

 

Ozdobte si stromeček originálními dekoracemi

Už jste přemýšleli, čím si letos ozdobíte svůj stromeček? Na rozdíl od časů minulých dnes můžeme vybírat z nepřeberného množství nejrůznějších ozdob snad ve všech barvách, na které si vzpomenete. Vánoční dekorace se vyrábějí z rozmanitých materiálů a k těm nejoblíbenějším už tradičně patří foukané skleněné ozdoby. Skleněné vánoční koule, srdíčka, figurky, ale i luxusní špičky najdete i v nabídce firmy JM KORAL. Ručně vyráběné ozdoby si můžete pořídit samostatně, ale mnohem lépe vyniknou, když si stromeček ozdobíte kompletní sladěnou sadou.

 

Na vašem stromku budou vedle foukaných ozdob báječně vypadat i rozmanité vánoční dekorace z korálků. Nabízíme vám stylové hvězdy, vločky, andílky i zvonečky, ale chcete-li stromeček nazdobit skutečně originálně a neotřele, doporučujeme sáhnout i po korálkových ozdobách s nevánoční tématikou. Milovníky cyklistiky potěší jízdní kola a starodávné kostitřasy, motoristé ocení automobily a motorky, nadcházející rodiče si zase na stromeček mohou pověsit korálkový kočárek. Nejen vinaři potom zajisté sklidí mnohé obdivné pohledy, když ozdobí vánoční stromeček elegantními hrozny různých barev.

 

Ať už váš stromeček zazáří v duchu tradičních skleněných ozdob, nebo mu pomocí korálkových dekorací vdechnete trochu osobitější ráz, přejeme vám, ať celé vánoční svátky proběhnou přesně podle vašich představ.

 

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz